Sağlıklı Zayıflama ve Beslenme – Metabolic Balance – Lazer Epilasyon (Alexandrite Lazer ve Soprano Diod Ütüleme Buz Lazer) – Bölgesel İncelme (Vellashape-Radyofrekans-Kavitasyon-Carboksiterapi-Mezoterapi)- Antiaging (Botoks-Dolgu-İple Yüz ve Boyun Germe-Işık Dolgusu-Kalıcı Makyaj-Medikal Cilt Bakımı-Kimyasal Peeling-Saç Mezoterapisi-Dermaroller)

Yaz gelirken en değerli giysimiz olan cildimize iyi bakmak da bize düşüyor. Bazıları doğuştan, bazıları sonradan bedenimize dâhil olan bu leke ve benler ara sıra aklımıza düşüp canımızı sıkabiliyor.  Kendi kendimize cilt muayenesini kolaylıkla yapabiliriz. Bu yüzden aileler çocuklarına erken yaşta cilt muayenelerini nasıl yapacağını öğretmelidir. Yılda bir kez dermatoloji uzmanının yapacağı muayene ile birlikte, kişinin kendisinin yapacağı deri incelemesi, cilt kanseriyle savaşmanın en iyi yoludur. Belli aralıklarla çekilen fotoğraflarla benlerde zamanla oluşan değişiklikler fark edilebilir.

Düzenli olarak yapılan kişisel cilt muayenesi, cilt değişikliklerinin saptanmasına ve muhtemel bir öncül kanser bulgusunun erken fark edilmesine yardımcı olur. Birçok insan için 3 aylık aralıklarla muayene yeterlidir. Şüpheli bir değişiklik saptandığında bir an önce cilt hekimine başvurulmalıdır.

diyetisyen isil ustaoglu hemsire cisem samakay

Sanıldığının aksine ağrısız olan bir cilt değişikliği önemli bir kanser belirtisi olabilir, çünkü deri kanserleri genellikle ağrısızdır. Eğer bir veya daha fazla şüpheli belirti saptanırsa, dermatoloji uzmanına muayene olunmalıdır.

Cilt kanseri, dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biri. Türkiye’de cilt kanseri (melanom) görülme oranı son 30 yılda yüzde 237 oranında artış gösterdi. Ne yazık ki tüm kanser vakalarının yarısını cilt kanserleri oluşturmaktadır. Bunların arasında bazal hücreli kanserler en sık görülendir. Türkiye’de tüm kanserler arasında cilt kanserleri yüzde 16.67 oranı ile dördüncü sırada yer alıyor. Kanser Daire Başkanlığı melanom’un erkeklerde beşinci ve kadınlarda yedinci sıraya yükselmiş durumda ve artış hızı en yüksek olan kanser türü olduğunu vurguladı. Ciltte dikkate alınması gereken;

 1. Herhangi bir deri bölgesindeki bir deri oluşumu aniden büyüyüp, görüntüsü parlak, kahve, siyah veya çok renkli bir durum alırsa,
 2. Sonradan oluşan veya doğuştan olan bir ben veya herhangi bir leke:

Rengini değiştirirse, Boyut ve kalınlığını arttırırsa,  Yüzeyi değişirse, Dış sınırı düzensizleşirse, 6 mm’den veya bir kurşun kalem çapını aşarsa,

 1. 21 yaşından sonra yeni lekeler çıkarsa,
 2. Bir ben veya yara:

Kaşınırsa Kabuklanırsa Parçalanırsa Kanarsa

 1. Üç haftadan fazla süre ile iyileşmeyen bir yara varsa.

Cildinizi Tanıyın…

Aylık olarak banyodan sonra iyi aydınlanmış bir odada el aynası yardımıyla kendi kendine cilt muayenesi yapılabilir. Yüz ve baş bölgesinden başlayıp vücudunuzun her yerini el aynasından da yardım alarak dikkatlice inceleyin. Bu inceleme esnasında kollarınızın ön ve arka yüzlerine, tırnaklarınıza ve avuç içlerinize de bakın. Bacaklarınızın arkasını, ayakların üst ve taban kısımlarını, ayak parmaklarını, parmak araları ve tırnakları inceleyin. El aynası yardımıyla başınızın arkasını ve boyun kısmını ayrıca saçınızı ayırarak saç diplerinizi kontrol edin. Son olarak el aynası yardımıyla genital bölgenizi, kalça ve vücudunuzun diğer görmekte zorlandığınız kısımlarını kontrol edin.

Yaz gelirken şunu da unutmayalım güneş ışığının birçok faydası vardır. Aktif D vitamininin sentezlenmesi ve ruh sağlığına iyi gelmek gibi olumlu etkileri olduğunu biliyoruz. Fakat güneşe çıktığımız saatlerin özellikle güneşin dik açılarla geldiği zamanlarda (11:00-16:00)  olmamasına kanserden korunmak için dikkat etmelisiniz. D vitaminin sentezi için camın yansıttığı ışınlar yerine dışarıda kollarınızın iç kısımlarının güneş ile teması önemlidir.  Güneş ışınlarının açık tenli ve çok sayıda beni olan kişilerde melanom riskini önemli düzeyde artırdığına dair kesin kanıtlar vardır. Bununla birlikte bazal hücreli kanserler genellikle güneş gören bölgelerde gelişir ve bazal hücreli kanserin güneşle direkt ilişkisi olduğu saptanmıştır. Bu sebeplerle güneşten korunma, güneşten zarar görmeyecek ancak D vitamini eksikliği oluşmayacak düzeyde olmalıdır. Yarar ve zarar dengesi iyi korunmalıdır. Cilt tipimize uygun güneş koruyucumuzu almayı unutmayalım.

D vitamini sentezinin büyük bir kısmı deri yoluyla olur. D vitamini vücudumuz için ciddi önem taşır fakat aldığımız besinler de bunun için önemlidir. Günümüzde birçok bireyde d vitamini eksikliği görülmektedir. D vitaminin eksikliği saptandıktan sonra ancak takviye supplementler kullanılmalıdır. Günlük ihtiyaç: 0-30 yaş arası için 200 IU, 31-50 yaş arası için 300 IU, 51-70 yaş arası için 400 IU ve 71 yaş ve üzeri için 600 IU d vitamini takviyesi önerilir. Çünkü fazla alınan D vitamini vücutta depolanır. Toksik etki yaratmaması için bilinçli olmalı hekimlerden destek almalıyız.

 • D vitamini yağda çözünen vitamindir.
 • D vitamini Kaynakları : Yağlı balıklar (somon, uskumru, ton balığı, istiridye), tereyağı, yumurta, peynir, süt ve patates ve bazı sebzelerdir.
 • Kalsiyum(Ca) alımı D vitamini emilimi arttırma yönünden önemlidir.
 • Fazla kalsiyum böbreklerde birikimi ile ciddi rahatsızlıklara sebep olacağından porsiyon kontrolü önemlidir.
 • Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemik ve diş sağlığına katkısı vardır.
 • D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Tiroid, pankreas ve cilt sağlığı için önemlidir.

http://www.nutrasystem.com.tr/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: